Kategorie

Ofiary losu i harpie Umiejętności społeczne kobiet skazanych za zabójstwo


  • W magazynie: 1 szt.
  • Dostępność: Jest
  • Producent: Wydawnictwa Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
  • Cena: 29,00 zł
  • Poleć produkt
Autor: Mirosław-Nawrocka Katarzyna
ISBN: 978-83-64953-00-2
Rok wydania: 2014
Liczba stron: 176
Oprawa: Miękka
Dodatki:

Problematyka kobiet zabójczyń budzi wciąż żywe zainteresowanie. Istnieje wiele badań kryminologicznych, ale w większości skoncentrowane są one na mężczyznach jako zabójcach, kobiety pozostają na marginesie badań. Analizując najcięższe przestępstwo, jakim jest pozbawienie życia drugiego człowieka, badacze zastanawiają się, jakie czynniki doprowadziły do tego zdarzenia. Czy sprawczynie działały pod wpływem chwili, był to splot nieszczęśliwych zdarzeń, czy zbrodnia była skrupulatnie zaplanowana i konsekwentnie przeprowadzona.

Książka adresowana jest do wszystkich osób zainteresowanych kobiecą przestępczością, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet skazanych za przestępstwa agresywne. Do teoretyków, jak i praktyków, którzy uzyskane wyniki badań mogą wykorzystać podczas tworzenia programów resocjalizacyjnych i edukacyjnych.

Autorka przedstawiła książkę poświęconą kobietom skazanym za zabójstwo z perspektywy ich umiejętności społecznych, analizowała tak ważne wskaźniki, jak kompetencje społeczne, poczucie lokalizacji kontroli, style reagowania w sytuacjach trudnych, a także trudne doświadczenia życiowe. Wartość naukowo-poznawcza wyraża się przede wszystkim w interdyscyplinarnym ujęciu analizowanego zagadnienia, z punktu widzenia paradygmatu pedagogiki i jej subdyscypliny pedagogiki specjalnej – resocjalizacyjnej, a także odnajduje się tu wiele odwołań do socjologii, kryminologii oraz psychologii.

Z recenzji wydawniczej prof. zw. dr hab. Krystyny Marzec-Holki

Wyniki badań zostały zaprezentowane w sposób czytelny i wykorzystano w nich zarówno analizy jakościowe, jak i ilościowe, m.in. dane procentowe test istotności różnic, badanie współczynnika korelacji, analizę wariacji oraz analizę czynnikową.[…] Liczba badanych kobiet z grupy podstawowej jest naprawdę imponująca. Stanowi ona bowiem ok. 7% całej populacji więziennej.

Z recenzji wydawniczej prof. dr hab. Ireny Pospiszyl